Dodana: 1 luty 2007 08:34

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:34

Koncert kwartetu Volta przełożony

Najbliższy koncert z cyklu Latająca Akademia Muzyki Dawnej, który miał odbyć się 3 grudnia, został przełożony na dzień 17 grudnia na godz. 17.

Będzie to już ostatni w tym roku koncert w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Podczas występu usłyszymy Kwartet Instrumentów Dawnych VOLTA będący częścią zespołu Floripari, w składzie:

Violetta Szopa-Tomczyk – I skrzypce
Małgorzata Feldgebel – II skrzypce
Artur Łuczak - altówka
Justyna Rekść-Raubo – wiolonczela
oraz
Aleksander Tomczyk – prowadzący

Program koncertu:
Muzyka w Łańcucie – Popołudnie u Lubomirskich
Feliks Janiewicz – Divertimento C-dur
cz. I Allegro moderato
cz. II Andante
cz. III Allegro
Peter Haensel – Kwartet smyczkowy nr 3 C-dur
cz. I Adagio. Allegro
cz. II Andante con moto
cz. III Minuetto. Moderato assai
cz. IV Presto

Koncert przybliża twórczość instrumentalną klasycyzmu graną ówcześnie w pałacach Europy. Prezentowane utwory pochodzą ze zbiorów biblioteki Pałacu w Łańcucie, którą miłośnicy muzyki z rodu Lubomirskich systematycznie uzupełniali najnowszymi wydawnictwami nutowymi z Europy zachodniej. Program oddaje atmosferę popołudniowego spotkania i jest przykładem powszechnego w tamtych czasach uprawiania muzyki kameralnej, ,,pokojowej". Zgromadzone instrumentarium kwartetu to oryginały bądź kopie instrumentów z epoki baroku i klasycyzmu.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Latająca Akademia Muzyki Dawnej
Projekt autorstwa Justyny Rekść-Raubo pod nazwą ,,I Latająca Akademia Muzyki Dawnej" to okazja do obcowania z muzyką historyczną wykonywaną na oryginalnych instrumentach z epoki (zespół FLORIPARI), nadal nie tak często spotykanych nawet w salach koncertowych. Jest to również próba poszukiwań nowatorskich i alternatywnych form prezentacji artystycznych (muzyka łączona ze słowem), również w nietypowych i oryginalnych wnętrzach. Programy ,,Latającej Akademii" przedstawiają korzenie sztuki polskiej łącząc słowo i muzykę również w kontekście kultury Europy. Słowo wygłoszone ,,od instrumentu" przez kierownika artystycznego zespołu, Aleksandra Tomczyka przełamuje ową barierę między wykonawcami i odbiorcami tak często spotykaną podczas klasycznych, tradycyjnych koncertów i stwarza niecodzienną atmosferę wydarzenia.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook